Spółka z o.o. najbardziej popularną spółką handlową
Bardziej skomplikowaną od spółki cywilnej czy jawnej strukturą jest spółka z o.o., która posiada osobowość prawną. Jest najpopularniejszą spośród wszystkich spółek handlowych. Osoby fizyczne mogą angażować się w jej sprawy jako wspólnicy lub członkowie jej organów - zarządu, rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej. W praktyce, aby posiadać bezpośredni wpływ na sprawy spółki trzeba dysponować większością głosów na zgromadzeniu wspólników i posiadać zaufanych członków zarządu.
Ograniczone zaangażowanie wspólników w sprawy spółki jest rekompensowane zwolnieniem ich z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Spółka z o.o. bowiem odpowiada własnym majątkiem za swoje długi. Odpowiedzialność za zobowiązania w pewnych przypadkach (art. 299 K.s.h.) mogą natomiast ponieść członkowie zarządu spółki. Ryzyko gospodarcze udziałowców spółki z o.o. ogranicza się zaś tylko do możliwości utraty wniesionych do spółki wkładów.
Kapitał zakładowy spółki nie może być mniejszy niż 5 tys. zł.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 157 § 2 K.s.h.) albo przy wykorzystaniu wzorca umowy (tj. w trybie S24). Umowa ta zawarta jest po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym (art. 1571 § 1-3 K.s.h.).
Powyższe oznacza, że w przypadku spółki, której umowa będzie zawierana w formie aktu notarialnego do kosztów rejestracji trzeba doliczyć jeszcze wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie umowy spółki.
Po założeniu spółki należy również liczyć się z innymi wydatkami związanymi m.in. ze sporządzaniem sprawozdań finansowych i składaniem ich do KRS czy z płaceniem wynagrodzeń dla członków organów spółki.
Podstawowe regulacje dotyczące spółki z o.o. znajdują się w K.s.h. (art. 151-300).
Spółka z o.o. może być utworzona w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, prawne (np. spółka akcyjna), jak i inne jednostki organizacyjne mające zdolność prawną (m.in. spółka jawna, partnerska czy komandytowa). Przy czym, jak wynika z art. 151 § 2 K.s.h., spółka z o.o. nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o.
Do powstania spółki z o.o. wymaga się:
- zawarcia umowy spółki,
- wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11 K.s.h. Zgodnie z jego treścią w przypadku spółki (tzw. S24), której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru.
- powołania zarządu,
- ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki,
- wpisu do rejestru przedsiębiorców (art. 163 K.s.h.).
Są to jedynie najważniejsze obowiązki niezbędne do utworzenia spółki z o.o. Przy ich realizacji, trzeba dokonać także szeregu innych czynności (np. zapłacić PCC czy założyć rachunek bankowy dla spółki).
Spółka z o.o. może być zawiązana w drodze umowy dwóch lub więcej założycieli albo w drodze jednostronnego oświadczenia woli jedynego wspólnika. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z umową spółki co najmniej dwuosobowej, w drugim z aktem założycielskim jednoosobowej spółki z o.o. Regulacje odnoszące się do umowy spółki dotyczą także aktu założycielskiego (art. 4 § 2 K.s.h.).
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl