Możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę
Obecnie działalność gospodarczą prowadzę samodzielnie. Chciałbym jednak zmienić tę formę - przekształcić ją w spółkę z o.o. Czy w takim przypadku wspólnik może wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo?
Osoba fizyczna, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą, może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę z o.o., prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną. Procedura przekształcenia uregulowana jest w szczególności przepisami art. 5841-58413 Kodeksu spółek handlowych. W ramach tej procedury majątek przekształcanego przedsiębiorcy staje się majątkiem spółki. Nie ma więc potrzeby wnoszenia go aportem do spółki.
Istotne jest, że przekształcenie możliwe jest jedynie w jednoosobową spółkę. Czytelnik chce wybrać formę spółki z o.o., co oznacza, że powiększenie składu wspólników będzie mogło odbyć się po dniu przekształcenia, tj. po uzyskaniu wpisu przez spółkę z o.o. w KRS, w drodze podwyższenia jej kapitału zakładowego i utworzenia nowych udziałów. Zwiększenie liczby udziałowców będzie mogło też odbyć się w drodze sprzedaży udziałów.
Należy mieć na uwadze, że skorzystanie z procedury przekształcenia wiąże się z kosztami sporządzenia opinii przez biegłego rewidenta o planie przekształcenia oraz taksy notarialnej. Formę aktu notarialnego musi mieć plan przekształcenia, oświadczenie o przekształceniu i akt założycielski spółki. Do tego dochodzą koszty rejestracji spółki w KRS. Z kolei zaletą skorzystania z omawianej możliwości przekształcenia jest to, że spółce przekształconej będą przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego (por. art. 5842 K.s.h.).
Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych (art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej).
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może przekształcić formę twojej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową.
Przymierzając się do zmiany formy prawnej prowadzonej działalności można rozważyć dotychczasowy sposób wykorzystywany w praktyce. Mianowicie założenie spółki i wniesienie do niej aportem swojego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, może być m.in. wniesione jako aport do spółki.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl