Spółka komandytowa z dwoma kategoriami wspólników
Konstrukcja spółki komandytowej pozwala zróżnicować pozycje zaangażowanych w nią wspólników.
W spółce komandytowej powinien występować co najmniej jeden komplementariusz, czyli wspólnik w pełni zaangażowany w sprawy spółki (art. 102 K.s.h.). Komplementariusz ma prawo prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania. Ponosi też, tak jak wspólnik spółki jawnej, subsydiarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
Z drugiej strony w spółce musi też uczestniczyć co najmniej jeden komandytariusz, czyli wspólnik zaangażowany w spółkę głównie kapitałowo. Komandytariusz może reprezentować spółkę tylko jako pełnomocnik. Jej sprawy prowadzi jedynie gdy umowa spółki to przewiduje. Jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki ogranicza się do wysokości niewniesionego a zadeklarowanego wkładu, ale nie więcej niż do wskazanej w umowie spółki tzw. sumy komandytowej. W praktyce więc jeśli komandytariusz wniesie zadeklarowany wkład o wartości co najmniej równej sumie komandytowej, nie musi się obawiać, że komornik będzie sięgał do jego majątku osobistego w celu spłacenia wierzycieli spółki.
Rosnąca popularność spółek komandytowych bierze się z zakładania spółek, w których w praktyce odwraca się role przypisane współtworzącym je wspólnikom. W tych spółkach komandytariuszami, którzy powinni raczej stać z boku spraw spółki, zostają osoby fizyczne. Z kolei komplementariuszami, odpowiedzialnymi w pełni za sprawy spółki zostają kontrolowane przez tych pierwszych osoby prawne, np. spółki z o.o.
Atutem tego rozwiązania jest ograniczenie odpowiedzialności osób kierujących spółką. Występując w roli komandytariuszy odpowiadają one jedynie do wysokości niewniesionego wkładu (czyli ryzykują tylko zainwestowanym wkładem - jak wspólnicy spółki z o.o.). Jednocześnie komandytariusze mogą unikać dwukrotnego opodatkowania z jakim mają do czynienia wspólnicy spółek z o.o.
Umowa stanowi podstawę funkcjonowania spółki komandytowej. Musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego (art. 106 K.s.h.). Umowa spółki komandytowej może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy, tj. w trybie S24 (art. 1061 § 1 K.s.h.). Zawarcie umowy spółki komandytowej przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym e-podpisem albo podpisem ePUAP. Umowa spółki komandytowej S24 jest zawarta po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisami elektronicznymi wspólników.
Spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców (art. 109 § 1 K.s.h.).
Spółki komandytowe aktualnie są zaliczone do grona podatników CIT. Przychody uzyskiwane przez wspólników z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej będącej podatnikiem CIT podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym analogicznie, jak przychody z udziału w zyskach osób prawnych.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl