Dofinansowanie z PFRON na osobę współpracującą
Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wypłacane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przysługuje pracodawcy na pracowników, którzy są ujęci w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez Fundusz. Ewidencja ta jest uzupełniana przez PFRON na podstawie składanych co miesiąc przez pracodawców informacji, zawierających numer PESEL zatrudnionej osoby niepełnosprawnej. Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne jest wykazanie zaistnienia efektu zachęty. Można go wykazać metodą ilościową bądź jakościową. Nie jest to wymagane w odniesieniu do pracodawców, dla których dofinansowanie nie stanowi pomocy publicznej.
Pracownikiem, na którego przysługuje dofinansowanie, jest osoba zatrudniona zgodnie z przepisami prawa pracy. W myśl art. 2 Kodeksu pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W przypadku zakładów pracy chronionej pomoc może zostać przyznana w odniesieniu do osób niepełnosprawnych wykonujących pracę nakładczą (po spełnieniu określonych warunków).
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (www.niepelnosprawni.gov.pl) dofinansowanie może zostać udzielone do wynagrodzenia osoby współpracującej, o ile pracodawca zawarł z nią umowę o pracę. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o prawidłowym wykazaniu kosztów płacy w informacji INF-D-P. Przypominamy, że pod pojęciem tym rozumieć należy wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tym samym, w przypadku gdy za osobę współpracującą odprowadzane są składki na ubezpieczenia zdrowotne naliczone od innej podstawy wymiaru niż wynagrodzenie brutto, wówczas w pozycji 52 informacji INF-D-P należy wskazać kwotę kosztów płacy obejmującą: "(…) wynagrodzenie brutto, kwotę odpowiadającą kwocie obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne do kwoty, która byłaby naliczona od kwoty wynagrodzenia brutto w części finansowanej przez płatnika oraz rzeczywistą kwotę składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych".
Warto zwrócić uwagę, że pracodawca nie otrzyma dofinansowania, jeżeli:
- wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego nie zostało przekazane na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych,
- miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczających 14 dni.
Ponadto wsparcie nie przysługuje w odniesieniu do pracowników z ustalonym prawem do emerytury, którzy posiadają lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl