Refundacja składek ZUS niepełnosprawnych przedsiębiorców
Jednym z najważniejszych instrumentów wsparcia samozatrudnienia osób niepełnosprawnych jest refundacja obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.
Komu przysługuje refundacja?
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refunduje:
1) osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej ustawy systemowej,
2) niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, składki na ubezpieczenia społeczne rolników:
- wypadkowe,
- chorobowe,
- macierzyńskie oraz
- emerytalno-rentowe.
Tak stanowi art. 25a ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Fundusz refunduje składki na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem terminowego ich opłacenia w całości.
Poziom pomocy
Wysokość refundacji uzależniona jest od posiadanego przez przedsiębiorcę stopnia niepełnosprawności. Obecnie refundacja przysługuje w wysokości:
1) 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
2) 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
3) 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Przepis art. 18 ust. 8 ustawy systemowej stanowi, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy.
Wnioskowanie o refundację
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą, niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, przekazuje wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych oraz pobiera drogą elektroniczną potwierdzenie wysłanego wniosku. Wnioskodawca może przekazać wniosek również w formie dokumentu pisemnego.
Wniosek o wypłatę refundacji składek w formie wydruku z oprogramowania informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą może nieodpłatnie sporządzić w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, na podstawie danych zgromadzonych w systemie informatycznym Zakładu.
W terminie 14 dni od dnia otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę refundacji Fundusz przekazuje na rachunek bankowy wnioskodawcy kwotę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne oraz informuje wnioskodawcę o sposobie jej ustalenia, jeżeli kwota ta różni się od kwoty wskazanej we wniosku.
Refundacja składek osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą ma charakter pomocy de minimis.
Wzory wniosków o refundację zawarte są w załączniku 1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie refundacji (…). Są to:
1) wniosek Wn-U-G - wysyłany przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą,
2) wniosek Wn-U-A - wysyłany przez niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.
Warunki umożliwiające przedsiębiorcy opłacanie składki na ubezpieczenia społeczne od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (tzw. mały ZUS) Z tej możliwości skorzystać mogą osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z preferencji nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy:
|
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl