Firma w domu a podatek od nieruchomości
Do prowadzenia działalności gospodarczej zamierzam wykorzystywać jeden z pokojów własnego domu.
1) Czy w takim przypadku będę musiał opłacać podatek od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej? Czy ten fakt trzeba będzie zgłosić?
Wszystko uzależnione jest od tego, w jaki sposób Czytelnik będzie wykorzystywał pokój przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zasadą jest, że nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej. Jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej traktuje się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie dotyczy to m.in. budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami. Jednakże jeżeli w mieszkaniu prowadzona jest działalność gospodarcza, wówczas zastosowanie znajduje stawka najwyższa. Dotyczy to także sytuacji, kiedy tylko część mieszkania czy domu zajęta jest na prowadzenie firmy. Wówczas od tej części wnosi się podatek od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej, a od pozostałej - jak dla powierzchni mieszkalnych.
Zatem jeżeli Czytelnik zajmie cały pokój na prowadzenie działalności, to podatek od nieruchomości za jego powierzchnię będzie należało odprowadzać z zastosowaniem stawki najwyższej. W takim przypadku konieczne również będzie złożenie organowi podatkowemu informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Dokonać tego należy w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania.
Inaczej sytuacja będzie wyglądała, gdy ten sam pokój przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej równocześnie nadal będzie spełniał funkcje mieszkalne. W takim przypadku w dalszym ciągu będzie on podlegał opodatkowaniu stawką niższą (dla budynków mieszkalnych).
Czytelnik, którego jedno z pomieszczeń domu przeznaczone zostanie na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, może być zobowiązany do zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej zmiany sposobu użytkowania części domu. Jest to konieczne, gdy w obiekcie budowlanym lub jego części dochodzi do modyfikacji w zakresie warunków: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotnego, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska bądź wielkości lub układu obciążeń. Tak stanowi art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.). Natomiast jeżeli w mieszkaniu będzie prowadzona działalność jedynie o charakterze biurowym, to obowiązek taki nie ma zastosowania.
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2019 r.:
|
2) Czy wartością podatku do nieruchomości będę mógł obciążyć koszty podatkowe?
Aby dany wydatek stanowił koszt podatkowy w prowadzonej przez osobę fizyczną działalności gospodarczej, musi wykazywać związek z uzyskiwanymi z niej przychodami albo zostać poniesiony w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła powstawania tych przychodów. Jednocześnie nie może być wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.) stanowiącym katalog wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe (art. 22 ust. 1 ustawy o pdof).
Podatek od nieruchomości mieszkalnej opłacany jest z racji jej posiadania - bez względu na to, czy na terenie nieruchomości stanowiącej podstawę jego wymiaru jest prowadzona działalność, czy też nie. Z tego względu, jeżeli pomieszczenie, w którym Czytelnik będzie prowadził działalność, zachowa również charakter mieszkalny i w konsekwencji podatek od nieruchomości nie ulegnie podwyższeniu, nie można uznać, że wydatek na jego opłacenie będzie wykazywał związek z prowadzoną działalnością. W efekcie jego części przypadającej na powierzchnię, na której wykonywania będzie działalność, nie będzie można uznać za koszt podatkowy.
Natomiast w sytuacji, gdy z tytułu prowadzenia działalności w mieszkaniu podatek od nieruchomości za powierzchnię przeznaczoną pod działalność zostanie podwyższony, wówczas kosztem podatkowym będzie wyłącznie wartość tego podwyższenia - gdyż tylko ta część podatku do nieruchomości będzie wykazywała związek z prowadzeniem firmy w mieszkaniu.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl