Działalność w zakresie doradztwa kredytowego a BDO
Rozpocząłem działalność w zakresie doradztwa kredytowego. Tonery, papier i elektrośmieci przekazujemy do firm odbierających od nas odpady. Czy z tytułu powstających w placówce odpadów powinniśmy dokonać rejestracji w BDO?
Obowiązek dokonania rejestracji dotyczy wielu przedsiębiorców. Lista podmiotów objętych obowiązkiem dokonania wpisu do rejestru znajduje się w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach.
Przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w przypadku niektórych rodzajów odpadów, jeżeli nie przekroczą one określonej ilości. Wykaz tych odpadów wraz z określeniem wagi zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2531). Są to m.in.:
- odpadkowe tonery drukarskie inne niż wymienione w kodzie 08 03 17 (dotyczy to wyłącznie odpadów powstających z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania farb drukarskich, zaś odpady powstające z tonerów i kartridży do drukarek biurowych i drukarek stosowanych w gospodarstwach domowych są oznaczane odpowiednio kodem 16 02 13* albo 16 02 14) - do 0,2 Mg rocznie,
- elementy usunięte ze zużytych urządzeń inne niż wymienione w kodzie 16 02 15 - do 0,05 Mg rocznie,
- baterie alkaliczne (z wyłączeniem kodu 16 06 03) - do 0,02 Mg rocznie.
Warto w tym miejscu odwołać się do wyjaśnień Ministerstwa Klimatu, które zostały opublikowane na stronie internetowej www.bdo.gov.pl. Czytamy w nich m.in., że: "Odpady powstające w ramach działalności biurowej lub innej drobnej działalności gospodarczej, o charakterze i składzie podobnym do powstających w gospodarstwach domowych, niezawierające odpadów niebezpiecznych, mogą być potraktowane jako odpady komunalne (np. makulatura, opakowania, meble i inne odpady wielkogabarytowe). W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (...) są zwolnione z wpisu do rejestru BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych. Jako odpady komunalne można potraktować również zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny niezawierający składników niebezpiecznych np. czajniki oraz zużyte tonery niezawierające składników niebezpiecznych".
Zatem dokonanie rejestracji w BDO zależy od wielkości odpadów, które powstają w ramach działalności, o której mowa w pytaniu. Poza tym, każdy przedsiębiorca mający wątpliwości czy podlega obowiązkowi rejestracji w BDO może wypełnić interaktywny formularz udostępniony na stronie BDO (bdo.mos.gov.pl/ankieta). Odpowiadając na kilka pytań zawartych w formularzu, uzyska odpowiedź czy obejmuje go obowiązek rejestracyjny.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl