Umowa o dzieło
Zasady zawierania umowy o dzieło zostały określone w art. 627-646 K.c. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
Przedmiotem umowy o dzieło jest określony rezultat - zarówno wykonanie czegoś, jak i naprawa bądź konserwacja. Rezultat ten może być materialny (np. wybudowanie domu czy uszycie ubrania) albo niematerialny (skomponowanie utworu muzycznego).
Wynagrodzenie przysługuje za osiągnięty rezultat, a w razie niewykonania dzieła przysługuje tylko w przypadku, gdy przyjmujący zamówienie gotów był je wykonać, ale nie mógł tego zrobić z powodu przeszkód dotyczących zamawiającego. Jednakże w takim przypadku zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić:
- w stałej kwocie (ryczałt),
- poprzez wskazanie podstaw do jego ustalenia (wynagrodzenie kosztorysowe).
Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, uważa się, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Gdy także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.
Charakterystyczna dla umowy o dzieło jest możliwość kontroli terminowości i prawidłowości jej wykonania. Bowiem, jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.
Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić, płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w takim wypadku zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
Umowę o dzieło łączy z umową o pracę ich odpłatność. Różni je natomiast rodzaj umowy. Umowa o pracę jest umową starannego działania, a umowa o dzieło - umową rezultatu. Umowa o dzieło może być zawarta zarówno z osobą fizyczną, jak i z osobą prawną. Przy wykonywaniu dzieła przyjmujący zamówienie związany jest warunkami umowy, ale nie podlega poleceniom zamawiającego dotyczącym czasu, miejsca i sposobu wykonywania dzieła.
Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem dwóch lat od dnia oddania dzieła, a jeśli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.
Umowa o dzieło Zawarta w dniu 16 kwietnia 2018 r. w Toruniu pomiędzy: ZABYTKI spółka z o.o. z siedzibą w Toruniu przy ul. Kopernika 16, nr KRS 0005671238, reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Renatę Zarzycką, zwaną dalej Zamawiającym, a Maciejem Kudelskim zamieszkałym w Toruniu przy ul. Traktorowej 26/8, legitymującym się dowodem osobistym SAP 985632, zwanym dalej Wykonawcą. § 1 1. Wykonawca przyjmuje do wykonania zamówienie Zamawiającego polegające na wykonaniu mebli biurowych według projektu dostarczonego przez Zamawiającego, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy. 2. Do wykonania dzieła Wykonawca użyje własnych materiałów i narzędzi. § 2 1. Wykonawca przystąpi do wykonywania dzieła w dniu 10 października 2016 r. 2. Dzieło zostanie wykonane w terminie do 21 listopada 2016 r. § 3 Wykonawca może powierzyć realizację dzieła osobom trzecim tylko za zgodą Zamawiającego wyrażoną na piśmie. § 4 1. Za wykonanie dzieła Wykonawca otrzyma wynagrodzenie kosztorysowe w wysokości 7.800 zł (słownie: siedem tysięcy osiemset złotych) płatne na podstawie rachunku w terminie 7 dni od dnia wykonania dzieła i przyjęcia go przez Zamawiającego. 2. Wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody Zamawiającego. § 5 W razie zwłoki w wykonaniu dzieła Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,5% wartości dzieła za każdy dzień zwłoki. § 6 W razie gdy zwłoka w wykonaniu dzieła przekroczy 14 dni, Zamawiający może od umowy odstąpić z zachowaniem prawa do kar umownych i odszkodowania. § 7 W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. § 8 Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. |
|
Zamawiający Renata Zarzycka |
Wykonawca Maciej Kudelski |
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl