Umowa zlecenia
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (art. 734 § 1 K.c.). Przepisy o zleceniu stosuje się odpowiednio do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami (art. 750 K.c.).
Umowa zlecenia, podobnie jak i umowa o pracę, jest umową starannego działania, a przyjmujący zlecenie nie odpowiada za nieosiągnięcie efektu swojego działania, tylko za niedołożenie należytej staranności. Umowy te różni natomiast to, że umowa zlecenia może być nieodpłatna i w pewnych sytuacjach przy realizacji tej umowy można korzystać z pomocy innych osób. Zawarcie umowy zlecenia następuje z chwilą złożenia zgodnego oświadczenia woli przez dającego zlecenie i przyjmującego zlecenie, w którym strony ustaliły czynności objęte umową. Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują szczególnej formy, niezbędnej dla ważności zawartej umowy zlecenia. Umowa zlecenia może być zawarta zarówno z osobą fizyczną, jak i prawną. Może być ona wypowiedziana przez każdą ze stron w dowolnym czasie.
Różnica między umową o pracę a umową zlecenia dotyczy również sposobu świadczenia pracy. Zleceniobiorca, pomimo że jest związany treścią umowy i zaleceniami zleceniodawcy, to o czasie i sposobie wykonywania pracy na ogół sam decyduje. Ponadto w stosunku tym nie występuje podległość pracownicza. Czynności nie są wykonywane pod kierownictwem pracodawcy. Do umowy zlecenia nie stosuje się przepisów prawa pracy, a zleceniobiorca nie nabywa uprawnień pracowniczych.
Przy ocenie, czy dany stosunek prawny jest stosunkiem pracy, czy też stosunkiem cywilnoprawnym nie mają natomiast znaczenia inne okoliczności, jak np. długość okresu świadczenia pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nie ma przeszkód prawnych, aby strony wielokrotnie zawierały np. krótkotrwałe umowy zlecenia. Nieprzerwane długotrwałe wykonywanie pracy na podstawie kolejnych umów zlecenia nie powoduje automatycznego przekształcenia się tych umów w umowy o pracę - o ile w danej sytuacji nie występują cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Minimalna stawka godzinowa
Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców oraz osób pracujących w oparciu o umowę o świadczenie usług w 2021 r. wynosi 18,30 zł brutto na godzinę. Oprócz obowiązków związanych z wypłatą wynagrodzenia według stawki minimalnej, ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wprowadza także przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji wykonanego zlecenia. Ustawa zawiera również wyjątki od stawki minimalnej, mają one jednak niewielkie zastosowanie.
Wynagrodzenie może być więc ustalone w oparciu o wynagrodzenie godzinowe, jednak musi ono być równe co najmniej 18,30zł za godzinę wykonanego zlecenia. Możliwe jest także ustalenie wynagrodzenia ryczałtowego. W takim przypadku po podzieleniu go przez liczbę godzin wykonanego w danym miesiącu zlecenia, musi ono wynosić co najmniej 18,30zł brutto.
Umowa zlecenia Zawarta w dniu 3 marca 2021 r. pomiędzy: MAGRA spółka z o.o. z siedzibą w Szczecinie, ul. Mickiewicza 42, nr KRS 8822440011, REGON 123459876, reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Piotra Nejmana, zwaną dalej Zleceniodawcą, a Filipem Kowalem zamieszkałym w Stargardzie Szczecińskim, ul. Wyzwolenia 25/3, § 1 Na podstawie niniejszej umowy Zleceniodawca zleca Zleceniobiorcy testowanie programu komputerowego. Zleceniobiorca wykona powierzone prace z dołożeniem należytej staranności. § 2 1. Za wykonanie pracy określonej w § 1 Zleceniobiorca otrzyma po jej wykonaniu wynagrodzenie w wysokości 2.600 zł (słownie: dwa tysiące sześćset złotych). 2. Zleceniobiorca zobowiązany jest do prowadzenia w formie elektronicznej ewidencji liczby godzin wykonanego zlecenia. § 3 Zleceniobiorca może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej tylko za zgodą Zleceniodawcy. W takim wypadku obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie Zleceniodawcę o osobie i o miejscu zamieszkania swego zastępcy. W razie zawiadomienia i zgody Zleceniodawcy odpowiedzialny będzie tylko za brak należytej staranności w wyborze zastępcy. § 4 Zlecenie ma zostać wykonane w terminie do 15 kwietnia 2021 r. § 5 1. Każda ze stron może niniejszą umowę wypowiedzieć za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. 2. Jeśli Zleceniobiorca wypowie umowę bez ważnego powodu, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. § 6 Z tytułu niniejszej umowy Zleceniobiorca nie nabywa żadnych uprawnień pracowniczych. § 7 W sprawach nieunormowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia. § 8 Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach - po jednym dla każdej ze stron. |
|
Zleceniodawca Piotr Nejman |
Zleceniobiorca Filip Kowal |
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl