Przeszkolenie pracownika w zakresie bhp
Pracownik nie może zostać dopuszczony do wykonywania pracy, jeżeli nie posiada dostatecznej znajomości przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (art. 2373 K.p.). Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy więc zapewnienie pracownikom przeszkolenia w zakresie bhp. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy (wstępne) nie jest wymagane jedynie w sytuacji, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Szkolenia w zakresie bhp powinny się odbywać w godzinach pracy i na koszt pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w rozkładowych godzinach pracy danego pracownika, to czas szkolenia odbywającego się poza jego godzinami pracy należy uznać za czas pracy z prawem do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu opracowanego dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:
- szkolenie wstępne ogólne, zwane instruktażem ogólnym,
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane instruktażem stanowiskowym.
Wynika tak z § 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Instruktaż to forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bhp, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania lub wyznaczony pracownik posiadający do tego odpowiednie przygotowanie (m.in. aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia bhp).
Instruktaż stanowiskowy obowiązuje m.in. przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Przeprowadza go wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Odbycie obydwu rodzajów instruktażu pracownik powinien potwierdzić w formie pisemnej, w karcie szkolenia wstępnego. Wzór karty szkolenia wstępnego został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp.
Należy nadmienić, że na podstawie art. 12e specustawy w sprawie COVID-19, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Przy czym w takiej formie nie można przeprowadzić instruktażu stanowiskowego:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym,
- pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
- pracownika przenoszonego na wyżej wymienione stanowiska,
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl