Spis z natury na dzień rozpoczęcia działalności
Na dzień rozpoczęcia działalności podatnicy mają obowiązek sporządzić i wpisać do księgi podatkowej spis z natury. Kwestie te regulują § 24-26 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). O spisie tym nie mają obowiązku zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Spisowi podlegają towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcja w toku, wyroby gotowe, braki i odpady.
Może się zdarzyć, że na dzień rozpoczęcia działalności podatnik nie będzie posiadał składników majątku, które podlegałyby ujęciu w spisie. Ponieważ przepisy nakazują sporządzenie spisu z natury na dzień rozpoczęcia działalności, zazwyczaj w takim przypadku w księdze, pod pozycją nr 1, wpisuje się informację: "Spis z natury na dzień rozpoczęcia działalności wynosi 0 zł".
Jeżeli jednak na dzień rozpoczęcia działalności podatnik posiadał składniki majątku podlegające spisowi, powinien na arkuszu spisu z natury pod kolejnymi pozycjami wpisać rodzaj towarów, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w trakcie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary i wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową. Na arkuszu spisu z natury należy ponadto wykazać łączną wartość spisu oraz klauzulę "Spis zakończono na pozycji…". Poza wymienionymi danymi w spisie z natury muszą się znaleźć m.in.: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwa firmy), data sporządzenia spisu i podpisy osób sporządzających spis, uczestniczących w spisie oraz podpis właściciela zakładu (wspólników). Wycena spisu powinna być dokonana najpóźniej 14. dnia od dnia jego zakończenia.
Spis z natury na dzień rozpoczęcia działalności stanowi pierwszą pozycję księgi. Powinien być wpisany do księgi według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników będzie przechowywane łącznie z księgą.
Przyjęło się wpisywać wartość spisu w księdze podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Nie oznacza to bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości towarów zakupionych przed rozpoczęciem działalności i ujętych w spisie z natury. Remanent początkowy będzie miał wpływ na koszty dopiero przy obliczaniu dochodu z działalności zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o pdof (poprzez uwzględnienie różnicy stanów remanentów). Dlatego po wpisaniu spisu z natury do księgi najlepiej podkreślić tę pozycję - pozwoli to uniknąć błędu przy sumowaniu kosztów.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl