Biznes prowadzony przez emeryta lub rencistę
Gazeta Podatkowa
Prowadzenie pozarolniczej działalności nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych dla osób posiadających ustalone prawo do emerytury. Z racji prowadzonej działalności podlegają one dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (jeśli przystąpią do nich - obowiązkowe jest wtedy dla nich ubezpieczenie wypadkowe). Nie mogą natomiast wnioskować o objęcie ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczeniu temu podlegają bowiem dobrowolnie wyłącznie osoby, dla których ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe. Niemniej jednak w każdym przypadku dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca (także z prawem do emerytury) jest nim objęty niezależnie od tego, czy ubezpieczeniom społecznym podlega obowiązkowo, czy dobrowolnie.
Według tych samych zasad podlegają ubezpieczeniom osoby mające ustalone prawo do renty. Wyjątek stanowią osoby z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy (tj. przyznanej na podstawie decyzji ZUS), które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Takie osoby z racji prowadzonej działalności podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury. Obowiązkowe jest też dla nich ubezpieczenie wypadkowe. Na zasadzie dobrowolności mogą być objęte tylko ubezpieczeniem chorobowym.
Obowiązkowych składek społecznych z racji prowadzonej firmy nie muszą natomiast płacić renciści, którzy:
- mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, prowadzący działalność inną niż pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych (m.in. wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.),
- pobierają renty rodzinne,
- mają ustalone prawo np. do wojskowych lub policyjnych rent inwalidzkich przyznawanych z tytułu niezdolności do służby czy rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy.
Niektórzy emeryci lub renciści prowadzący własną firmę mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składki zdrowotnej. Składki tej nie opłaca bowiem osoba, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, o ile:
- uzyskuje ona dodatkowe przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (obecnie kwoty 794,22 zł, tj. 50% z 1.588,44 zł - tyle od 1 marca 2023 r. wynosi najniższa emerytura) lub
- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Jeśli przedsiębiorca spełnia określone warunki, wtedy korzysta ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej. W dalszym ciągu podlega temu ubezpieczeniu, czyli jeśli dopiero zakłada firmę - musi się do niego zgłosić, a jeżeli już ją prowadzi - nie może się z niego wyrejestrować.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl