Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 25 listopada 2024 r.
          Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 r., godz. 13:35
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 19.732
separatorgoraprzod
A A A

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Gazeta Podatkowa

Każdy przedsiębiorca, który otwiera własną firmę, musi obowiązkowo zgłosić się z tego tytułu do ubezpieczeń w ZUS. Do ubezpieczenia chorobowego może natomiast przystąpić tylko na swój wyraźny wniosek. Jest ono bowiem dla niego dobrowolne.

Objęcie ubezpieczeniem

Do ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca może przystąpić w każdym momencie prowadzenia działalności. Może to więc zrobić zarówno w dniu rozpoczęcia wykonywania tej działalności, jak i w późniejszym terminie. Generalnie objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego w zgłoszeniu do ubezpieczeń (na druku ZUS ZUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie to zostało złożone w ZUS (art. 14 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową). Zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu tylko wtedy, gdy zostanie dokonane w terminie określonym w art. 36 ust. 4 albo 4b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj.:

  • w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązkowych ubezpieczeń,
  • do końca stycznia danego roku kalendarzowego - w przypadku przedsiębiorcy korzystającego z małego ZUS, który rozpoczął lub wznowił prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu danego roku (jeśli termin ten jest krótszy niż 7 dni, to zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń).

Zasada ta ma obecnie zastosowanie również w przypadku wznowienia działalności gospodarczej przez osobę, która nie podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności.

Jeśli ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla przedsiębiorcy dobrowolne, wówczas w ogóle nie może on przystąpić do ubezpieczenia chorobowego z racji prowadzonej firmy. Tym samym nie będzie też mógł skorzystać ze świadczeń chorobowych. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy przedsiębiorca ma np. ustalone prawo do emerytury.

Wniosek o ubezpieczenie

Zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca przekazuje do ZUS na formularzu ZUS ZUA.

Inaczej jest w przypadku, gdy przedsiębiorca chce dokonać tego zgłoszenia w trakcie prowadzonej już działalności (czyli kiedy podlega już obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym). Wówczas w pierwszej kolejności powinien przekazać do ZUS zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA. Dopiero po tym dokonuje zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) oraz ubezpieczenia zdrowotnego - na formularzu ZUS ZUA. Jako datę zgłoszenia do ubezpieczeń podaje wtedy datę wyrejestrowania z tych ubezpieczeń, podaną we wcześniej złożonym formularzu ZUS ZWUA.

Miesięczne ograniczenie podstawy wymiaru

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tę z kolei dla osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota. Kwota ta nie może być jednak niższa niż:

  • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub
  • 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia - jeśli dana osoba korzysta z ulgi dla "nowych" przedsiębiorców,
  • podstawa wymiaru ustalona zgodnie z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Osoba prowadząca działalność sama zatem decyduje, od jakiej kwoty opłaca składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Podwyższając podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia powinna pamiętać, że spowoduje to równoczesne zwiększenie podstawy wymiaru składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne, tj. chorobowe i wypadkowe, a także na Fundusz Pracy (w tym na Fundusz Solidarnościowy). Jest tak dlatego, że podstawę ich wymiaru ustala się od tej samej kwoty, co podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Skoro podstawa naliczenia składek emerytalno-rentowych ulega zwiększeniu, to podstawa wymiaru pozostałych składek społecznych oraz składki na FP (w tym na FS) automatycznie ulega zwiększeniu do tego samego poziomu.

Chcąc więc podwyższyć podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, przedsiębiorca musi najpierw podwyższyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Deklarując do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyższą kwotę, przedsiębiorca powinien uważać, aby nie przekroczyć pewnych limitów. Trzeba bowiem pamiętać o:

  • rocznym ograniczeniu podstawy wymiaru składek emerytalno‑rentowych » Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
  • miesięcznym ograniczeniu podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - nie może ona przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.
    » Ograniczenie podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Ustanie ubezpieczenia

Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się też zasady ustawania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Obecnie ubezpieczenie to ustaje:

1) od dnia wskazanego w zgłoszeniu wyrejestrowania z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (o którym mowa w art. 36 ust. 11 albo 14 o systemie ubezpieczeń społecznych), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie zostało złożone w ZUS,

2) od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom.

Tak wynika z obecnego brzmienia art. 14 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W razie zatem przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jego ustanie ma  miejsce tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca wyrejestruje się z tego ubezpieczenia (nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie wyrejestrowania zostanie złożone w ZUS) lub ustanie tytuł do podlegania temu ubezpieczeniu.

Przed nowelizacją tego przepisu wynikało z niego, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustawało od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Zasada ta dotyczyła osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych. Przykładowo przedsiębiorca opłacający za siebie składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe musiał pamiętać nie tylko o terminowym opłaceniu składek, ale również o dokonaniu wpłaty w prawidłowej wysokości. Jeżeli opłacił składki po terminie bądź w terminie, ale w zaniżonej wysokości, a ZUS nie wyraził mu zgody na ich zapłatę po terminie, wówczas podlegał on wyłączeniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Obowiązek zapłaty składki

W okresie od dnia przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego do dnia ustania tego ubezpieczenia płatnik jest zobowiązany do rozliczania i opłacania dobrowolnej składki chorobowej za każdy miesiąc trwania tego ubezpieczenia. Tak wynika z art. 14 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. Za okres objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym składki na to ubezpieczenie będą dochodzone przez organ rentowy przymusowo.

Ta zmiana w znacznym stopniu uprości zasady podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez przedsiębiorców i osoby z nimi współpracujące oraz duchownych. W razie bowiem opłacenia składek po terminie lub terminowego ich opłacenia, ale w zaniżonej wysokości, obecnie nie zostaną oni wykluczeni przez ZUS z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i w konsekwencji – w razie ewentualnego wniosku o wypłatę np. zasiłku chorobowego - nie będą musieli w takich sytuacjach wnioskować do ZUS o przywrócenie terminu do opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie.


Od 1 stycznia 2022 r. o świadczenie z ubezpieczenia chorobowego może się ubiegać również przedsiębiorca, który opłaci dobrowolną składkę chorobową po terminie.

Pożytek z zasiłku

Osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, po spełnieniu określonych warunków przysługuje zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek macierzyński. Osoba prowadząca działalność, która spełnia warunki do przyznania zasiłku (np. chorobowego), ma prawo pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o dni choroby. Ustala ją wówczas proporcjonalnie, zgodnie z zasadą wynikającą z art. 18 ust. 9 ustawy systemowej. Dzieli wtedy kwotę podstawy wymiaru tych składek przez dni kalendarzowe danego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w danym miesiącu. W takim przypadku zmniejszeniu ulega też podstawa wymiaru składki na Fundusz Pracy (w tym na Fundusz Solidarnościowy).

Rezygnacja z ubezpieczenia

Bywa i tak, że przedsiębiorca podlegający dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu chce z niego zrezygnować. Aby powiadomić o tym ZUS, powinien przekazać do tej instytucji:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) oraz
  • ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń (ZUS ZUA) bez zadeklarowanego przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Przykład

Pani Anna prowadzi działalność gospodarczą. Składki na ubezpieczenia społeczne opłaca od 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli w 2023 r. - od kwoty 4.161 zł. Od 11 do 20 stycznia 2022 r. była niezdolna do pracy z powodu choroby. Za ten okres otrzymała z ZUS zasiłek chorobowy. Składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na FP i FS naliczyła i opłaciła do ZUS od podstawy wymiaru proporcjonalnie zmniejszonej o dni choroby, tj.: od kwoty 2.818,74 zł, co wynika z wyliczenia: 4.161 zł : 31 (liczba dni stycznia) × 21 (liczba dni stycznia, w których przedsiębiorca był zdolny do pracy) = 2.818,74 zł.

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.