Założenie firmy w czasie urlopu wychowawczego a składki ZUS
Gazeta Podatkowa
Jestem zatrudniona na etacie, ale obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Planuję rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej. Czy musiałabym opłacać wtedy do ZUS składki ubezpieczeniowe?
TAK. Jeśli Czytelniczka rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym, będzie musiała opłacać do ZUS składki ubezpieczeniowe tak jak każdy inny przedsiębiorca. Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
Rozpoczynając własną działalność przedsiębiorca powinien być zgłoszony w ZUS jako płatnik składek (na druku ZUS ZFA). Niemniej jednak osoba fizyczna, rozpoczynająca po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej, składa jedynie wniosek o wpis do CEIDG (elektronicznie lub w wybranym urzędzie gminy), na druku CEIDG-1. Na podstawie danych w nim zawartych ZUS sporządzi pierwszorazowe zgłoszenie płatnika składek bez potrzeby osobistego jego wypełniania i składania w ZUS. Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG przedsiębiorca może też dokonać:
- zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego,
- zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny,
Obowiązkiem osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest również rozliczanie i opłacanie składek. Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca opłaca od zadeklarowanej przez siebie kwoty, jednak nie niższej niż:
- 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (w 2023 r. - 4.161 zł),
- 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia - jeżeli korzysta z ulgi przewidzianej dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą (w 2023 r. - odpowiednio w I półroczu - 1.047 zł, w II półroczu - 1.080 zł.).
Składkę zdrowotną przedsiębiorca nalicza i opłaca od podstawy ustalonej w zależności od formy opodatkowania firmowych przychodów.
Przedsiębiorcy podlegający z tytułu prowadzonej działalności obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, którzy nie ukończyli określonego wieku, tj.: 55 lat - w przypadku kobiet i 60 lat - w przypadku mężczyzn, opłacają również za siebie składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Zasadniczo dotyczy to przedsiębiorców, których obowiązuje podstawa wymiaru składek społecznych w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Nowi przedsiębiorcy opłacają ją wtedy, gdy do podstawy wymiaru składek społecznych zadeklarują kwotę co najmniej równą minimalnej płacy - mimo że są uprawnieni do jej deklarowania w wysokości 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli natomiast nowy przedsiębiorca spełnia warunki do korzystania przez 6 miesięcy z tzw. ulgi na start, wtedy od dnia dokonania wpisu do CEIDG powinien zgłosić do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać za siebie tylko składkę zdrowotną.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl