Metody płacenia zaliczek
Wpłata zaliczki co miesiąc
Podatnicy CIT mogą odprowadzać zaliczki w terminach miesięcznych. Podstawą ich naliczenia jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Wartości te oblicza się co miesiąc narastająco.
Zaliczki miesięczne podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (z zastrzeżeniem art. 25 ust. 2a updop). Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 updop.
Przepisy podatkowe dopuszczają możliwość odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy co trzy miesiące (zaliczki kwartalne) lub w formie uproszczonej. Są to szczególne sposoby rozliczania się z fiskusem. Warto przeanalizować te możliwości, gdyż w niektórych sytuacjach skorzystanie z kwartalnego sposobu uiszczania zaliczek lub opłacania zaliczek w formie uproszczonej może się opłacać.
Zaliczka na podatek raz na kwartał
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mają możliwość, w pierwszym roku podatkowym, opłacania podatku co trzy miesiące (w okresach kwartalnych).
Przy czym ustawodawca zastrzega, że kwartalnego wpłacania zaliczek nie mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy zostali utworzeni:
- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
- w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną, albo
- przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.
O wyborze sposobu wpłacania podatku raz na trzy miesiące podatnicy informują w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 updop, składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób wpłacania zaliczek.
Wysokość zaliczki za dany kwartał oblicza się w rachunku narastającym od początku roku podatkowego. Stanowi ją różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.
Zaliczki kwartalne powinny być wpłacane do urzędu skarbowego do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał powinna być zrealizowana do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Kwartalny sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy regulują przepisy art. 25 ust. 1b-2 updop.
Zwróć uwagę! Podatnik, który zdecyduje się na uiszczanie zaliczek za okresy kwartalne, osiągnie korzyść z samego faktu przesunięcia terminu zapłaty zaliczki. Przez pewien czas będzie mógł swobodnie dysponować pieniędzmi, które należą się fiskusowi. |
Odprowadzanie zaliczek w formie uproszczonej
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą również korzystać z możliwości wpłacania zaliczek w uproszczonej formie.
Przy czym podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy, nie mogą wpłacać zaliczek na podatek w uproszczonej formie.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl