Rejestracja w obrocie z zagranicą
Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w świetle obecnie obowiązujących przepisów dotyczy:
- podatników dokonujących WNT lub WDT,
- podatników nabywających usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT (tj. nabywających usługi od podatników mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska), jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług,
- podatników świadczących usługi dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, tj. w przypadku gdy zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest unijny usługobiorca,
- podmiotów, które nie są obowiązane do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, w sytuacji gdy będą dokonywały wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a całkowita wartość tego nabycia przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę 50.000 zł,
- podmiotów, które nie dokonując WNT, dokonują jednak nabycia usług od podmiotów zagranicznych podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.
Po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zgłoszenia, jako podatnika VAT UE potwierdzając ten fakt na formularzu VAT-5UE.
Jeżeli podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE zaprzestanie dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, zobowiązany jest do pisemnego zgłoszenia tego faktu w terminie 15 dni od jego zaistnienia. Zgłoszenie to staje się podstawą do wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT UE.
Wykreślenie podmiotu z rejestru jako podatnika VAT-UE może nastąpić również z urzędu w przypadku, gdy podmiot ten złoży za 3 kolejne miesiące lub kwartał deklaracje podatkowe, w których nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia lub przez okres 3 kolejnych miesięcy nie składał informacji podsumowujących, pomimo istnienia takiego obowiązku (art. 97 ust. 15 i 15a ustawy o VAT).
Wykreślenie z urzędu z rejestru VAT-UE nastąpi również w przypadku wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT (art. 97 ust. 16 w związku z art. 96 ust. 6 i 8-9a ustawy o VAT).
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl