Rejestracja jako podatnik VAT
Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, co do zasady, ciąży na podatnikach podatku VAT, tj. na następujących podmiotach:
- osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osobach fizycznych, wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności (w tym również w szczególnych okolicznościach na podmiotach niemających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju),
- osobach fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie, które nie będą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, jako rolnicy ryczałtowi; w przypadku gdy gospodarstwo rolne prowadzone jest wspólnie przez kilka osób (np. rodzinne gospodarstwo), zgłoszenie rejestracyjne może być dokonywane wyłącznie przez jedną z tych osób,
- organach administracji publicznej i urzędach administracji publicznej w przypadku, gdy wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
- dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- podmiotach, które dokonują nabycia usług od podmiotów zagranicznych i na potrzeby tego nabycia podawać będą numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.
Zwrócić należy uwagę na fakt, że podatnikiem podatku VAT jest się niezależnie od dokonania rejestracji (złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R).
Status podatnika zyskuje się ze względu na stan faktyczny, a więc z uwagi na:
- wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT, których przedmiotem są towary lub usługi w rozumieniu tej ustawy,
- przekroczenie granicznej kwoty obrotu wymienionej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT,
- wykonywanie czynności wykluczających z prawa do zwolnienia podmiotowego, wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (np. dostawy towarów, terenów budowlanych, nowych środków transportu).
Obowiązek rejestracji nie dotyczy podmiotów zwolnionych z podatku ze względu na osiągane obroty (nieprzekraczające limitu określonego w art. 113 ust. 1, wynoszącego w 2018 r. - 200.000 zł), z pewnymi wyłączeniami wynikającymi z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z podatku. Podatnicy ci mogą jednak również złożyć zgłoszenie, deklarując dalsze korzystanie ze zwolnienia od podatku. Wówczas naczelnik urzędu skarbowego rejestruje ich jako "podatnika VAT zwolnionego".
Jak wynika z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako "podatnika VAT czynnego" (czyli tego, który zobowiązany jest do rozliczania podatku VAT) lub jako "podatnika VAT zwolnionego" (czyli tego, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego) i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl