Odpowiedzi na pytania dotyczące rejestracji spółki jawnej
Proces zakładania spółki jawnej kończy złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców w KRS. Ten etap sprawia też wnioskodawcom największą trudność i rodzi wiele problemów dotyczących składania i rozpoznawania wniosku o rejestrację.
Niebawem złożymy wniosek o wpis spółki jawnej do KRS. Czy sąd rejestrowy sprawdza fakt rozliczenia się z podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki? Czy do wniosku trzeba dołączyć dowód zapłaty podatku?
Sąd rejestrowy nie posiada uprawnień do badania, czy spółka wywiązała się z obowiązku uiszczenia PCC. Z art. 23 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że sąd jedynie bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa. Ponadto w pewnych sytuacjach może badać, czy zgłoszone dane są zgodne z rzeczywistym stanem. Kwestia zapłaty PCC od umowy spółki jawnej nie jest zgłaszana do KRS i nie jest elementem wniosku kierowanego do sądu. Dlatego też sąd rejestrowy nie będzie żądać przedstawienia dowodu rozliczenia się przez spółkę z PCC.
Oczywiście nie zwalnia to spółki z obowiązku zapłaty podatku. Podatek wynosi 0,5% wartości wniesionych wkładów. Powinien zostać zapłacony w terminie 14 dni od zawarcia umowy spółki. Spółka powinna również złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3.
Wkładem do spółki jawnej ma być nieruchomość. Czy wspólnik wnoszący taki wkład powinien uzyskać na to zgodę swojego małżonka?
Zakładając, że małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej, na pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Wniesienie pochodzącego z majątku wspólnego małżonków wkładu w postaci nieruchomości wymaga zgody małżonka wspólnika.
Kwestia sposobu dysponowania przez małżonków składnikami ich majątku wspólnego została uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, ale w tym zarządzie powinien współdziałać ze swoim współmałżonkiem. Zasadę taką ustanawia art. 36 § 2 K.r.o.
W szeregu przypadków art. 37 § 1 K.r.o. wymaga jednak uzyskania zgody drugiego małżonka na rozporządzenie przedmiotem majątkowym wchodzącym do majątku wspólnego. Dotyczy to m.in. czynności prawnych prowadzących do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzących do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków. Wniesienie nieruchomości do spółki jawnej tytułem wkładu stanowi zbycie tego przedmiotu majątkowego. Tym samym niezbędne jest uzyskanie zgody małżonka na dokonanie takiej czynności. Zgoda byłaby również wymagana, gdyby wkład miał polegać na oddaniu nieruchomości do używania.
Jeśli umowa przewiduje wniesienie wkładu w postaci nieruchomości, to powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zadaniem notariusza sporządzającego taki akt jest odebranie od wspólnika oświadczenia, czy pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej. W takim wypadku notariusz powinien zażądać, aby małżonek udzielił zgody na wniesienie wkładu przy zawarciu aktu.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl