Wskazanie adresów prowadzenia działalności gospodarczej w CEIDG
Planuję założyć własną firmę na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Muszę podać adresy prowadzenia działalności (stałe i dodatkowe). Nie rozumiem, czym te adresy się różnią. Jakie adresy muszę wykazać przy rejestracji firmy w formularzu CEIDG-1?
Jeśli chodzi o adres zamieszkania przedsiębiorcy (sekcja 3), który trzeba wpisać w formularzu CEIDG-1, to należy podać swoje faktyczne miejsce zamieszkania (nie zameldowania). Może to być adres polski (wtedy zadecyduje o przynależności do urzędu skarbowego) lub zagraniczny. Ten adres nie jest publikowany we wpisie CEIDG, zostanie jedynie przekazany do wiadomości urzędu skarbowego, ZUS/KRUS oraz GUS. Adres ten należy aktualizować w ciągu 7 dni od dnia zmiany adresu zamieszkania (np. na skutek przeprowadzki).
W sekcji 6 formularza CEIDG-1 podaje się natomiast adres do doręczeń. Na ten adres przedsiębiorca będzie otrzymywać pisma urzędowe dotyczące działalności gospodarczej. Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym.
Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej jest podawane w sekcji 7. Wskazuje się tam najważniejsze stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, w którym przedsiębiorca planuje zarządzać całą firmą. Takim miejscem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, magazyn, plac lub mieszkanie. Adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej może być tylko na terenie Polski. Adres ten w wyszukiwarce przedsiębiorców będzie widoczny dla każdego. Jeżeli przedsiębiorca posiada takie stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, to musi je podać. Jeśli go nie ma (np. świadczy usługi u klientów), nie musi we wniosku o wpis do CEIDG wskazywać stałego miejsca wykonywania działalności. W takim przypadku zaznacza: "Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej". Wówczas do celów podatkowych i ubezpieczeniowych przyjęty zostanie jego adres zamieszkania, a jedynym widocznym dla każdego adresem w wyszukiwarce przedsiębiorców będzie adres do doręczeń.
Natomiast w sekcji 8 formularza CEIDG-1 wpisuje się dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Takim adresem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, plac lub magazyn. Przy czym takie adresy można podać tylko, jeśli wcześniej zostało wyznaczone stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Chodzi tu o główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej przez danego przedsiębiorcę.
Należy pamiętać, że przedsiębiorca ma obowiązek posiadać tytuł prawny do każdego lokalu, którego adres podaje. Najczęściej spotykanymi tytułami prawnymi do nieruchomości są: prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, użytkowanie, dzierżawa, najem.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl