Błędy we wniosku wysłanym do CEIDG
Obecnie przebywam za granicą. Chciałam założyć firmę w Polsce w tradycyjny sposób. Wysłałam więc wniosek o rejestrację w CEIDG do wydziału przedsiębiorczości w urzędzie miasta, na terenie którego mam miejsce zameldowania. Niestety wydaje mi się, że nie wypełniłam wniosku prawidłowo. Czy w takiej sytuacji mój wniosek zostanie odrzucony, czy może zostanę wezwana do jego korekty?
Najwygodniejszą formą złożenia wniosku, która pozwala uniknąć błędów, jest przesłanie go drogą elektroniczną. Jeżeli wniosek jest składany elektronicznie poprzez system teleinformatyczny, CEIDG niezwłocznie informuje składającego o niepoprawności tego wniosku.
Obecnie, mimo możliwości założenia firmy przez internet, nadal można zarejestrować firmę w sposób tradycyjny, tj. w urzędzie gminy lub miasta albo wysłać wniosek o wpis do CEIDG listem poleconym na adres wybranego urzędu gminy. Przy czym wniosek składany w ten sposób musi być opatrzony własnoręcznym podpisem osoby uprawnionej, a własnoręczność podpisu musi być poświadczona przez notariusza. Ewentualny brak podpisu notarialnie poświadczonego stanowi błąd formalny.
Wpis do CEIDG jest dokonywany tylko wtedy, gdy wniosek jest poprawny. Wniosek niepoprawny to wniosek:
- niezawierający danych podlegających wpisowi zgodnie z art. 5 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541),
- zawierający dane podlegające wpisowi zgodnie z ww. art. 5, niezgodne z przepisami prawa,
- dotyczący działalności nieobjętej przepisami ustawy - Prawo przedsiębiorców,
- złożony przez osobę, wobec której prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej,
- dotyczący osoby już wpisanej do CEIDG,
- wraz z którym nie złożono oświadczeń, o których mowa w art. 7 ustawy o CEIDG (...),
- niepodpisany,
- złożony przez osobę nieuprawnioną, w tym osobę zagraniczną w rozumieniu przepisów ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, która nie posiada prawa wykonywania działalności gospodarczej na terytorium RP.
Jeżeli wniosek złożony drogą listową zawiera błędy, to organ gminy niezwłocznie wzywa do skorygowania lub uzupełnienia wniosku, wskazując uchybienia, w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania. Takie pismo Czytelniczka powinna otrzymać na adres do doręczeń, który wskazała we wniosku o wpis do CEIDG.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl