Konsekwencje braku zgłoszenia zmiany adresu firmy w CEIDG
Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej zmienił miejsce prowadzenia działalności. Niestety nie dokonał zmiany w CEIDG. Wcześniej miał gabinet w domu, ale od czerwca 2022 r. prowadzi go w wynajętym lokalu. Czy grozi mu za to jakaś kara?
Ustawa o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy przewiduje podział danych wpisywanych do CEIDG na ewidencyjne oraz informacyjne. Dane ewidencyjne obejmują m.in.: imię i nazwisko przedsiębiorcy, numer PESEL, REGON, NIP, przedmiot wykonywanej działalności według PKD. Do danych ewidencyjnych należy również adres stałego miejsca wykonywania działalności (jeśli przedsiębiorca taki posiada). Dla danych ewidencyjnych, najważniejszych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, konieczne jest dochowanie 7 dni na złożenie wniosku od dnia zmiany tych danych. Tego terminu przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, nie otrzymał.
Dane informacyjne to przykładowo: data rozpoczęcia, zawieszenia, wznowienia i zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej. Dane informacyjne podlegające wpisowi do CEIDG można zmieniać w każdym czasie. Są to dane, których aktualność nie ma bezpośredniego wpływu na innych uczestników obrotu gospodarczego. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca dokonał zawieszenia działalności gospodarczej, to nie musi w ciągu 7 dni zmieniać wpisu w CEIDG, co nie zwalnia go z obowiązku zgłoszenia takiej zmiany.
Jeśli chodzi o konsekwencje braku zgłoszenia zmiany adresu firmy w CEIDG, to w przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG istotne znaczenie ma adres zamieszkania przedsiębiorcy oraz adres do doręczeń. Ten pierwszy określa m.in. właściwość urzędu skarbowego przedsiębiorcy. Natomiast pisma procesowe lub orzeczenia dla przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG doręcza się na adres do doręczeń udostępniony w tej ewidencji, chyba że przedsiębiorca wskazał inny adres do doręczeń.
Za brak zgłoszenia zmian w CEIDG grozi również grzywna lub kara ograniczenia wolności. Zgodnie z art. 601 § 1 i § 2 Kodeksu wykroczeń, kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, albo nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Domniemywa się, że dane wpisane do CEIDG są prawdziwe. Zasada ta ma gwarantować pewność obrotu prawnego i gospodarczego. Odpowiedzialność za prawdziwość danych ponosi przedsiębiorca. Dlatego osoba fizyczna wpisana do CEIDG ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do CEIDG nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jej wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do CEIDG w ustawowym terminie albo niezgłoszeniem zmian danych objętych wpisem, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą osoba wpisana do CEIDG nie ponosi odpowiedzialności.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl