Działalność spółki partnerskiej tylko w celu wykonywania zawodu
Jestem lekarzem. Wraz z kolegami po fachu prowadzimy działalność leczniczą w ramach spółki cywilnej. Chcemy przekształcić się w spółkę handlową. Czy w razie przekształcenia w spółkę partnerską przedmiot naszej działalności będzie ograniczony jedynie do wykonywania wolnego zawodu?
TAK. Spółka partnerska jest spółką osobową, utworzoną przez wspólników w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej. Wynika tak z art. 86 Kodeksu spółek handlowych. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów, określonych w art. 88 K.s.h. (patrz ramka) lub w odrębnej ustawie.
Powyższe oznacza, że przedmiot działalności spółki musi wiązać się z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce. Powinien on zostać określony w umowie spółki (art. 91 pkt 2 K.s.h.). Co istotne, cechą spółki partnerskiej poza tym, że jej działalność determinuje cel wykonywania wolnego zawodu, jest ograniczona odpowiedzialność partnerów. W myśl art. 95 K.s.h. partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki. Umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej.
Warto też zaznaczyć, że zgodnie z art. 5 ustawy o działalności leczniczej lekarze i pielęgniarki mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w ustawie oraz w przepisach odrębnych, po wpisaniu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100.
Działalność lecznicza lekarzy jako grupowa praktyka może być wykonywana w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej.
Jeżeli zatem lekarze-uczestnicy spółki cywilnej nie chcą, aby przedmiot działalności spółki ograniczał się jedynie do wykonywania wolnego zawodu, spośród spółek handlowych poza spółką partnerską mogą wybrać jedynie spółkę jawną. W niej każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 K.s.h. Przewiduje on w szczególności, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika).
Partnerami w spółce partnerskiej mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego (art. 88 K.s.h.). |
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl