Spółka jawna podmiotem pewnym dla kontrahentów
Spółka jawna, w odróżnieniu od cywilnej, jest spółką handlową. Podlega zatem wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Figurowanie przez przedsiębiorcę w KRS jest zaletą, bowiem podnosi jej wiarygodność. Jawność rejestru przedsiębiorców czyni przedsięwzięcie bardziej wiarygodnym. Kontrahenci mogą bowiem łatwo zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi spółki.
Spółka jawna jest najprostszą i najbardziej przystępną formą prowadzenia działalności gospodarczej spośród tych, które są uregulowane w Kodeksie spółek handlowych. Jej założenie trwa nieznacznie dłużej niż w przypadku spółki cywilnej. Natomiast inaczej niż spółka cywilna, jest tzw. ułomną osobą prawną. Posiada zdolność prawną (tj. może we własnym imieniu dokonywać czynności prawnych) i zdolność sądową (może występować jako strona w procesach sądowych). Ma status przedsiębiorcy. Jej wspólnicy nie muszą być wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Zasady odpowiedzialności za zobowiązania w spółce jawnej są zbliżone do tych, które obowiązują w spółce cywilnej. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność solidarną, ale przy tym jednocześnie subsydiarną. Wynika z tego, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątków osobistych wspólników dopiero, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Podstawowe regulacje dotyczące spółki jawnej znajdują się przede wszystkim w art. 22-85 K.s.h.
Wspólnikiem spółki jawnej może być każda osoba posiadająca tzw. zdolność prawną. A zatem nie tylko osoba fizyczna, ale również osoby prawne (np. spółki z o.o.) czy tzw. ułomne osoby prawne (m.in. inne spółki jawne). Szczególna popularność spółek jawnych z wyłącznym udziałem osób fizycznych bierze się stąd, że nie ma obowiązku stosowania wobec nich przepisów ustawy o rachunkowości (chyba że ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro). W spółce jawnej musi być co najmniej dwóch wspólników.
Spółka jawna, co do zasady, nie jest podatnikiem podatku CIT. Wyjątek dotyczy jedynie tych spółek, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, a także, gdy spółka jawna nie wywiąże się z obowiązków informacyjnych. Spółki jawne, których wspólnikami są tylko osoby fizyczne, nie są podatnikami CIT. Spółki te nie muszą dopełniać żadnych formalności, aby utrzymać swoją transparentność podatkową (tj. brak statusu podatnika podatku dochodowego).
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl