W firmie samemu czy ze wspólnikiem?
Wielu ludzi marzy o założeniu własnej firmy. To kojarzy się z niezależnością - „pójście na swoje” wydaje się bowiem lepsze niż praca pod okiem czujnego szefa. Niestety, nawet mając pomysł na świetny biznes ograniczeniem często są pieniądze. Warto więc zastanowić się na wyborem formy organizacyjno-prawnej firmy. Czy lepiej będzie prowadzić samodzielny biznes, czy może wejść z kimś w spółkę?
Każde nowe przedsięwzięcie gospodarcze wiąże się z ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiadomo jak potoczą się losy firmy i czy utrzyma się ona na rynku. Wiele firm szybko kończy swój żywot, są takie które trwają, ale nigdy nie przynoszą zysków. Dlatego tak niezmiernie ważne jest podjęcie decyzji o tym czy chcemy prowadzić firmę samodzielnie, czy też podzielić się z kimś tą odpowiedzialnością.
Powodzenie biznesu zależy od szeregu czynników. Przed przystąpieniem do zakładania firmy, w jakiejkolwiek formie, należy zdobyć niezbędne informacje o formalnościach, jakie czekają przedsiębiorcę w związku z jej uruchomieniem. Oczywiście niezmiernie ważny jest pomysł na biznes oraz motywacja samego przedsiębiorcy do osiągnięcia sukcesu.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że firmę możemy prowadzić w następujących formach:
- indywidualnej działalności gospodarczej,
- spółki cywilnej,
- spółki jawnej,
- spółki partnerskiej,
- spółki komandytowej,
- spółki komandytowo-akcyjnej,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- prostej spółki akcyjnej (od 1 lipca 2021 r.),
- spółki akcyjnej.
Zawsze najlepszym sposobem przygotowującym do założenia własnej działalności jest sporządzenie biznesplanu. Pisemne określenie celów, motywacji oraz założeń finansowych jest niezwykle pomocne i pozwala na sprecyzowanie jak firma powinna wyglądać.
Małe, ale własne - o zaletach jednoosobowej działalności
Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej ma niewątpliwie sporo zalet. Przede wszystkim daje przedsiębiorcy dużą dozę samodzielności. Niektóre osoby nie mają bowiem predyspozycji do współdziałania z innymi ludźmi. Lubią pracować sami i w całości brać na siebie odpowiedzialność za podjęte decyzje. Działalność w tej formie na pewno wymaga dobrej organizacji pracy, nie ma tu bowiem wspólnika, który przejmie część naszych obowiązków. Oczywiście można otoczyć się dobrymi pracownikami i na nich przerzucić pewną część zadań. Warto pamiętać, że nierzadko prowadząc w ten sposób firmę jesteśmy jednocześnie szefem, pracownikiem, menedżerem i księgowym. To niewątpliwie wymaga od przedsiębiorcy całkowitego zaangażowania i poświęcenia czasu.
Z pewnością do oczywistych atutów indywidualnej działalności należą niewielkie koszty związane z samym założeniem firmy i niezbyt skomplikowana droga jej rejestracji. Ponadto można wybrać właściwie każdą z form opodatkowania. Również, co czasami bardzo istotne, łatwiej jest taką działalność zlikwidować.
Są zalety, są i wady
Oczywiście jednoosobowa działalność to również spore ryzyko, które spoczywa tylko na jednej osobie. Zniechęcająca może być również świadomość, że w razie klęski firmy cała odpowiedzialność prawna i finansowa spoczywa na indywidualnym przedsiębiorcy. Osoba fizyczna prowadząca samodzielną działalność gospodarczą za swoje zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Nie tylko tym należącym do firmy ale również majątkiem osobistym. Warto mieć to ma uwadze decydując się na otwarcie własnej firmy.
Przy wyborze tej formy prowadzania działalności powinno się pamiętać, że jest ona korzystniejsza do prowadzenia małych interesów. Codzienne jej prowadzenie nie jest bowiem obarczone tak wieloma obowiązkami formalno-prawnymi jak przy prowadzeniu biznesu w formie spółki. Jeżeli więc chcemy wypłynąć na szersze wody i planujemy duży biznes, taka forma może okazać się po prostu niewystarczająca.
Razem raźniej, czyli o atutach spółek
Jeśli masz dobry pomysł na biznes i know-how (niezbędną w tym zakresie wiedzę), ale brakuje ci trzeciego elementu - pieniędzy, to należy ten element znaleźć i dołączyć do tego co już masz. Tak najprościej można określić potrzebę zawiązania spółki. Spółka to nic innego jak zrzeszenie osób lub kapitału zawiązane by osiągnąć wspólny cel gospodarczy. Podstawową zaletą prowadzenia działalności w ramach spółki (zarówno osobowej, jak i kapitałowej) jest możliwość rozłożenia pewnych obowiązków na inne osoby. Może dojść np. do rozłożenia kosztów przy zakładaniu firmy, wtedy nie wszystkie wydatki musi pokrywać jedna osoba. Każdy ze wspólników może wnieść do spółki innego rodzaju pożytek. Pozytywnym aspektem jest również to, że w spółce mogą działać różnego rodzaju specjaliści, np. ekonomista z prawnikiem i budowlaniec. Wielu kontrahentów uznaje również, że firma działająca w ramach spółki, posiadająca spory kapitał, jest lepszym i bardziej godnym zaufania partnerem niż prowadzona w ramach jednoosobowej działalności.
W spółkach inna jest również odpowiedzialność za zobowiązania firmy. Zależy ona jednak od charakteru spółki. I tak np. w spółce z o.o. wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, ponoszą bowiem odpowiedzialność tylko do wysokości wniesionych wkładów. Ta forma działalności polecana jest głównie dla większych i szybko rozwijających się interesów.
Ale też czasem trudniej
Spółka to na pewno więcej formalności związanych z jej założeniem. Wyższy stopień skomplikowania organizacyjno-prawnego, daje co prawda większe możliwości rozwoju, ale też wymaga większego nakładu pracy. Przede wszystkim zarejestrowanie firmy jest bardziej skomplikowane, prawo nakłada również szereg obowiązków, które należy spełnić, aby firma mogła działać w ramach konkretnej spółki. Nie ma również takiej samodzielności w podejmowaniu decyzji, jak przy indywidualnej działalności. Liczyć się bowiem trzeba ze zdaniem wspólników i określoną procedurą podejmowania decyzji.
Przed przystąpieniem do zakładania działalności warto więc przeanalizować wszystkie za i przeciw. Tak aby dostosować formę firmy do swoich możliwości finansowych, organizacyjnych, a nawet predyspozycji osobowościowych.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl