Elektroniczne postępowanie przed KRS
Gazeta Podatkowa
E-wnioski dla przedsiębiorców z KRS
Aktualnie wszystkie wnioski dotyczące podmiotu podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców KRS (a zatem m.in. wnioski o wpis do KRS każdej spółki handlowej) muszą być składane drogą elektroniczną przez Portal Rejestrów Sądowych (prs.ms.gov.pl). Został on uruchomiony z dniem 1 lipca 2021 r.
Podmioty podlegające wpisowi wyłącznie do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz SP ZOZ, mogą skorzystać z możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, ale nie mają takiego obowiązku. Oznacza to, że wnioski składane przez te podmioty z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji (…) w dalszym ciągu mogą mieć postać papierową.
Natomiast w przypadku podmiotów z rejestru przedsiębiorców czynności sądu, referendarza sądowego i przewodniczącego są utrwalane wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Poza tym, co do zasady, wszelkie pisma w sprawie mogą być wnoszone jedynie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Sąd rejestrowy przy pierwszym doręczeniu w sprawie poucza o konieczności wnoszenia pism wyłącznie drogą elektroniczną i o tym, że pisma niewniesione za pośrednictwem systemu teleinformatycznego nie wywołują skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.
Dokumenty do wniosku
Sama elektronizacja postępowania przed KRS nie wymusza, aby dokumenty, które mają być załączone do wniosku, zostały sporządzone w postaci elektronicznej. Wprowadzona została bowiem regulacja, zgodnie z którą, jeżeli dokumenty stanowiące podstawę wpisu do KRS albo podlegające złożeniu do akt rejestrowych zostały sporządzone w postaci papierowej, do wniosku dołącza się:
1) odpisy elektronicznie poświadczone przez notariusza albo występującego w sprawie pełnomocnika, będącego adwokatem lub radcą prawnym, albo
2) elektroniczne kopie dokumentów (skany) - w takim jednak przypadku oryginał dokumentu albo jego odpis lub wyciąg poświadczony urzędowo trzeba będzie przesłać do sądu rejestrowego w terminie 3 dni od daty złożenia pisma.
Akty notarialne a KRS
W przypadku e-wniosków zastosowanie ma szczególna procedura załączania dokumentów sporządzanych przez notariusza. Od 1 lipca 2021 r. przekazywanie dokumentów notarialnych do KRS zostało zautomatyzowane i następuje pomiędzy notarialnym repozytorium (tj. Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych) a systemem KRS. Repozytorium notarialne działa od 9 kwietnia 2018 r. Notariusze umieszczają w nim e-wpisy dotyczące przedsiębiorców z KRS. Od 1 lipca 2021 r. wnioskodawca w e-wniosku składanym do KRS podaje numer tego dokumentu w repozytorium.
E-dostęp do akt rejestrowych
Od 1 lipca 2021 r. akta rejestrowe dla podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców są prowadzone wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Poza e-aktami dla podmiotu prowadzony jest także zbiór dokumentów. Znajdą się w nim dotychczasowe papierowe akta rejestrowe i dokumenty wytworzone w postaci papierowej. Podtrzymana została zasada, że każdy ma prawo przeglądać akta rejestrowe. Od 1 lipca 2021 r. e-akta są udostępnione m.in. przez internet. Każdy ma prawo przeglądania także zbioru "papierowych" dokumentów.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl