Przychody i koszty
1) Czy przychody z tytułu odsetek od należności należy wykazać w CIT-8 jako przychód z zysków kapitałowych?
Przychody osiągane przez podatników CIT dzielą się na:
- przychody z zysków kapitałowych oraz
- przychody z innych źródeł przychodów.
Katalog przychodów kwalifikowanych do zysków kapitałowych zawarty jest w art. 7b updop. Wśród nich ustawodawca w art. 7b ust. 1 updop wymienił następujące przychody z zysków kapitałowych, które dotyczą odsetek:
1) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę komandytową, komandytowo-akcyjną, spółkę jawną (będącą podatnikiem CIT) - mającą siedzibę lub zarząd na terytorium RP, spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania - art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. k updop,
2) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce wymienionej w pkt 1, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna) - art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. l updop.
Inne odsetki, niewymienione w tym katalogu, nie kwalifikuje się do przychodów z zysków kapitałowych. Zatem odsetki od należności nie są przychodem z zysków kapitałowych. Stanowią przychody z innych źródeł.
Dodajmy, że również odsetek od lokat bankowych nie kwalifikuje się do przychodów z zysków kapitałowych.
2) Podatnik CIT otrzymał dywidendę od spółki z o.o. Płatnik nie pobrał podatku, bo dywidenda jest zwolniona od CIT (art. 22 ust. 4 updop)? Czy kwotę otrzymanej dywidendy trzeba wykazać w CIT-8/O?
W przypadku wypłaty dywidendy przez polską spółkę kapitałową innej polskiej spółce kapitałowej, zastosowanie znajdą regulacje zawarte w art. 22 updop. Wynika z nich, że przychody z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu). Podatek ten jest pobierany w dniu dokonania wypłaty dywidendy, przez spółkę wypłacającą dywidendę pełniącą tu rolę płatnika (art. 26 ust. 1 updop). Na tym etapie uwzględniane jest też ewentualne zwolnienie od opodatkowania, z którego mogą skorzystać spółki kapitałowe (art. 22 ust. 4 updop).
Skoro w opisanej w pytaniu sytuacji dywidenda jest wolna od podatku, to informacji o jej otrzymaniu nie zamieszcza się w formularzu CIT-8/O.
3) Spółka z o.o. otrzymała dywidendę od innej krajowej spółki kapitałowej. Spółka wypłacająca dywidendę potrąciła podatek dochodowy. Czy przychód z tytułu otrzymanej dywidendy krajowej powinien być ujęty w zeznaniu CIT-8?
Dywidenda otrzymana od polskiej spółki kapitałowej nie podlega, na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 2 updop, uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Z tego względu nie ujmuje się jej w zeznaniu CIT-8. Kwotę tej dywidendy oraz potrącony od niej podatek należy wykazać, dla celów informacyjnych, w informacji CIT-8/O(17) (w części F - Dane informacyjne) stanowiącej załącznik do zeznania CIT-8(31).
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl