Naliczanie wpłat do PPK od dofinansowania do wypoczynku
W okresie wakacyjnym część pracodawców wypłaca swoim pracownikom dofinansowanie do wypoczynku. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, czy od wartości tego świadczenia należy naliczać, pobierać i odprowadzać wpłaty do PPK.
Jak wskazuje PFR w wyjaśnieniach zamieszczonych na swojej stronie www.mojeppk.pl, to, czy od przyznanego pracownikowi dofinansowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłaty do PPK, zależy od tego, czy pracodawca zobowiązany jest odprowadzić składki do ZUS od tego świadczenia. Bowiem świadczenia te pracodawca może sfinansować z różnych źródeł np. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), innego funduszu socjalno-bytowego czy środków obrotowych firmy.
Podstawę naliczenia wpłat do PPK stanowi wynagrodzenie uczestnika PPK. W art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK wynagrodzenie zdefiniowano jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, czyli bez stosowania ograniczenia dotyczącego przekroczenia 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a także z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że do ustalania podstawy wpłat do PPK należy stosować zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 tej ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
- przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wśród przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 tego rozporządzenia są m.in.:
- świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚS (dotyczy to m.in. tzw. wczasów pod gruszą),
- świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą ZFŚS - do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonej w art. 5 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 746),
- świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS - do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego określonej w tej ustawie.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl