Kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Otrzymałam pismo z Sanepidu o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Obecnie nie zatrudniam żadnych pracowników. Czego może dotyczyć taka kontrola?
Uprawnienia kontrolne Państwowej Inspekcji Sanitarnej są bardzo szerokie. Prowadzi ona zarówno bieżący, jak i zapobiegawczy nadzór sanitarny. Sprawuje m.in. nadzór nad warunkami higieny pracy w zakładach pracy, wypoczynku i rekreacji, zdrowotnymi, żywności, żywienia i przedmiotów użytku oraz wymogami higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt i pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne. Bieżący nadzór sanitarny może polegać na kontroli utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości, zakładów pracy, instytucji, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego, warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy. Państwowy inspektor sanitarny jest też uprawniony do kontroli zgodności budowanych obiektów z wymaganiami higienicznymi i zdrowotnymi, określonymi w obowiązujących przepisach.
Państwowy inspektor sanitarny w związku z wykonywaną kontrolą ma prawo:
- wstępu na terenie miast i wsi do zakładów pracy oraz wszystkich pomieszczeń i urządzeń wchodzących w ich skład,
- obiektów użyteczności publicznej, obiektów handlowych, ogrodów działkowych i nieruchomości oraz wszystkich pomieszczeń wchodzących w ich skład,
- środków transportu i obiektów z nimi związanych, w tym również na statki morskie, żeglugi śródlądowej i powietrzne,
- obiektów będących w trakcie budowy,
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób,
- żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych,
- pobierania próbek do badań laboratoryjnych.
Sanepid prowadzi kontrole zgodnie z ustalonym na dany rok planem kontroli jako: kontrolę sanitarną, czyli kompleksową lub kontrolę tematyczną dotyczącą np. konkretnych producentów lub elementu produkcji. Poza tym prowadzi kontrole interwencyjne, na podstawie powiadomień alarmowych np. o zanieczyszczonej partii produktu, obróbki żywności, które pobiera od producentów i sklepów do kontroli laboratoryjnej.
Do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy stosuje się przepisy rozdziału 5 Prawa przedsiębiorców. Jeśli nie istnieją przesłanki do wszczęcia tzw. kontroli z zaskoczenia, wówczas Sanepid informuje o zamiarze przeprowadzenia inspekcji. W zawiadomieniu, które otrzymał Czytelnik znajduje się na pewno wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli. Zakres kontroli będzie również określony w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli, które inspektor okaże Czytelnikowi wraz z legitymacją.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl