Odszkodowanie dla przedsiębiorcy za przedłużającą się kontrolę
Kontrola w mojej firmie była ciągle przedłużana i dezorganizowała naszą pracę. W związku z tym zakład poniósł znaczne szkody. Czy mogę dochodzić odszkodowania? Czy dowody zebrane podczas takiej kontroli będą miały wpływ na jej wyniki?
Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców jest przeprowadzana na zasadach określonych w Prawie przedsiębiorców, chyba że zasady i tryb kontroli wynikają z ratyfikowanych umów międzynarodowych albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej. W zakresie nieuregulowanym w tej ustawie stosuje się odrębne przepisy.
Dowody przeprowadzone w toku kontroli przez organ kontroli z naruszeniem przepisów ustawy lub z naruszeniem innych przepisów prawa w zakresie kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy, jeżeli miały istotny wpływ na wyniki kontroli, nie mogą stanowić dowodu w postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym skarbowym dotyczącym przedsiębiorcy.
Ponadto kontrolowanemu przedsiębiorcy, który poniósł szkodę na skutek wykonania czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów prawa, przysługuje odszkodowanie. Dochodzenie roszczenia następuje na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach (art. 46 Prawa przedsiębiorców).
Dochodzenie roszczeń następuje najczęściej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. W praktyce dochodzenie takich roszczeń może okazać się trudne. To bowiem na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że w wyniku źle prowadzonej kontroli rzeczywiście poniósł szkodę. Szkodę należy tutaj traktować jako stratę i utracone korzyści.
Warto w tym miejscu podkreślić, że Prawo przedsiębiorców obowiązujące od dnia 30 kwietnia 2018 r. wprowadziło regulację, zgodnie z którą podstawą do ubiegania się przez przedsiębiorcę o wypłatę odszkodowania jest naruszenie jakichkolwiek przepisów prawa. Wcześniej przysługiwało ono wyłącznie w przypadku naruszenia przepisów prawa w zakresie kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
Czytelnikowi jako przedsiębiorcy przysługuje prawo do obrony przeciwko przeprowadzaniu kontroli z naruszeniem obowiązujących przepisów w postaci możliwości wniesienia sprzeciwu. W efekcie wniesionego sprzeciwu może dojść do przerwania kontroli bądź do jej całkowitego zakończenia. Złożenie sprzeciwu nie jest możliwe, gdy organ przeprowadza kontrolę w szczególnych przypadkach. Chodzi tu np. o sytuację, gdy nie ma obowiązku zawiadomienia o kontroli, przeprowadza inspekcję w wyniku podejrzenia popełnienia przez przedsiębiorcę przestępstwa bądź wykroczenia.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl