Dokumentowanie sprzedaży przez małego podatnika
Jestem czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym się kasowo. Okazało się, że na kilkunastu wystawionych przeze mnie fakturach nie umieściłem adnotacji "metoda kasowa". W jaki sposób powinienem uzupełnić brak tego oznaczenia?
W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, faktura musi zawierać wyrazy "metoda kasowa". Taki wymóg określa art. 106e ust. 1 pkt 16 tej ustawy.
Wzór faktury "metoda kasowa" dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Zatem faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową muszą posiadać oznaczenie "metoda kasowa". Jest ono niezbędne, ponieważ stanowi informację dla nabywcy co do sposobu odliczenia wynikającego z niej podatku VAT.
Przypomnieć należy, że odliczenie podatku naliczonego z faktury "metoda kasowa" możliwe jest w rozliczeniu za okres, w którym u dostawcy powstał obowiązek podatkowy. Odliczenie nie może jednak nastąpić wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Ponieważ obowiązek podatkowy w VAT w ww. przypadkach powstaje - co do zasady - z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, podatnik (nabywca) może odliczyć podatek naliczony z otrzymanej faktury zawierającej oznaczenie "metoda kasowa" w rozliczeniu za okres, w którym dokonano całości lub części zapłaty za towary lub usługi (oczywiście nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę). Odliczenia można także dokonać w rozliczeniu za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych.
Brak omawianej adnotacji spowoduje, iż odliczenie VAT odbywa się na zasadach ogólnych.
W sytuacji, o której mowa, Czytelnik powinien poprawić zaistniały błąd poprzez wystawienie faktur korygujących. Jak bowiem wynika z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą.
Takie też stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2016 r., nr IPPP1/4512-1151/15-5/AS, w której czytamy m.in.: "(...) Stwierdzenie pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury obliguje podatnika do skorygowania pierwotnej faktury VAT. Adnotacja »metoda kasowa« jest na podstawie art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy, elementem koniecznym na fakturze w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy, zatem brak tej adnotacji powoduje, że faktura obarczona jest błędem, powodującym konieczność wystawienia faktury korygującej. (...)"
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl