Zgłoszenie do CRBR obowiązkowe co do zasady dla każdej spółki handlowej
Gazeta Podatkowa
Po uzyskaniu wpisu do KRS (niezależnie czy w trybie tradycyjnym czy S24) spółka handlowa (z wyjątkiem spółki akcyjnej publicznej) musi wywiązać się z obowiązku zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Funkcjonowanie CRBR reguluje ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zwana ustawą AML. Dostęp do danych ujawnionych w tym rejestrze ma bowiem ułatwiać walkę z tymi zjawiskami.
O tym, kto jest zobowiązany do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji przesądza art. 58 ustawy AML. Zgodnie z nim obowiązki wobec CRBR ciążą m.in. na każdej spółce handlowej, z wyjątkiem jedynie spółki akcyjnej publicznej (por. pkt 1-5 i pkt 7). W przypadku spółek ważne jest to, że obowiązek ten nie jest powiązany z wielkością spółki, osiąganymi przez nią przychodami czy innymi warunkami. Każda spółka handlowa (poza akcyjną publiczną) musi wywiązywać się z obowiązków wobec CRBR.
Zgłoszenie do CRBR jest bezpłatne. Musi być zrealizowane poprzez system obsługujący rejestr (www.podatki.gov.pl/crbr).
Dane ujawniane w CRBR
Obecnie ujawnieniu w CRBR podlegają dane identyfikacyjne:
- podmiotów zobowiązanych do zgłaszania i aktualizowania informacji w tym rejestrze (wymienione są one w art. 59 pkt 1 ustawy AML);
- beneficjentów rzeczywistych tych podmiotów (wymienione są one w art. 59 pkt 2 ustawy AML, a w przypadku trustu wymienione są w art. 59 pkt 3 ustawy AML).
Nowo zakładane spółki handlowe na pierwsze zgłoszenie do CRBR mają 14 dni od dnia wpisu ich do KRS.
Zgłoszenia do rejestru dokonuje osoba(-y) ustawowo uprawniona(-e) do reprezentacji podmiotu albo powiernik lub osoba zajmująca stanowisko równoważne w truście. Osoby te dokonując zgłoszenia (jedna lub więcej zgodnie z obowiązującym w podmiocie sposobem reprezentacji) podają swoje dane określone w art. 61 ust. 1a ustawy AML. Z kolei art. 63 ustawy AML przewiduje, że informacje, o których mowa w art. 59 i art. 61 ust. 1a ustawy AML, są wprowadzane do rejestru niezwłocznie po ich zgłoszeniu lub aktualizacji. Okres ich przechowywania określa art. 64 ustawy AML.
Aktualizacja danych przez podmioty z KRS
Informacje zgłoszone do CRBR (tj. te wymienione w art. 59 ustawy AML) muszą być aktualizowane w przypadku podmiotów wpisywanych do KRS w terminie 14 dni od ich zmiany w KRS, a w razie zmian, dla których skuteczności nie jest wymagany wpis do KRS, w terminie 14 dni od dnia ich dokonania.
Do biegu 14-dniowych terminów na dokonanie pierwszego, kolejnego zgłoszenia do CRBR nie wlicza się w szczególności sobót i dni ustawowo wolnych od pracy.
Kary dla podmiotów
Na spółkę handlową, która nie dopełni obowiązku zgłoszenia lub aktualizacji informacji, o których mowa w art. 59 ustawy AML, w terminie wskazanym w ustawie lub poda informacje niezgodne ze stanem faktycznym, może być nałożona kara pieniężna do 1.000.000 zł. Z kolei beneficjentom rzeczywistym grozi do 50.000 zł kary pieniężnej za nieprzekazanie spółce jako podmiotowi zgłaszającemu dane do CRBR potrzebnych mu m.in. informacji, wskutek czego spółka nie dokonała w ustawowym terminie zgłoszenia lub aktualizacji informacji w CRBR lub podały informacje niezgodne ze stanem faktycznym.
NIEZBĘDNIK
CZASOPISMA I PUBLIKACJE
TERMINARZ KSIĘGOWY
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE
PRZYDATNE LINKI
- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl